Menu Close

Virusinės peršalimo ligos – kasmet tykantis pavojus

vir.jpg

vir.jpgRudenį, žiemą, pavasarį labai aktuali problema – ūmios viršutinių kvėpavimo takų ligos. Jomis ypač dažnai serga vaikai. Užsikrėsti galima oro lašeliniu būdu, per rankų kontaktą arba stipriai sušalus. Šios ligos dar vadinamos peršalimo ligomis, bet tai nėra teisinga, nes peršalimas, perkaitimas ar kiti išorės faktoriai ligų nesukelia. Jų veikiamas tik susilpnėja organizmo imunitetas, organizmo apsauginės funkcijos. Tuo pasinaudoja ir patenka į organizmą ligų sukėlėjai, dažniausiai virusai. Jie pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę. Čia pradeda veikti apsaugos faktoriai; gleivinė sekretuoja, atsiranda gausi sloga, čiaudulys, sausas varginantis kosulys. Negydant komplikuojasi į bronchitą, plaučių uždegimą.

Ligos pradžioje viršutinių kvėpavimo takų gleivinė parausta, paburksta, iš nosies gausiai teka sekretas, vaikai čiaudi, kosti.
Sausas kosulys suaktyvėja gulint, ypač naktį. Vaikai tampa  irzlūs, neužmiega ar dažnai pabunda. Tai labai vargina ir vaiką, ir jo tėvelius.
Ligos pradžioje tėveliai galėtų padėti vaikams, taikydami visas įmanomas, taip vadinamas, namų priemones. Reikėtų plauti nosį jūros vandens tirpalais, girdyti šiltais skysčiais, krūtinę, padus įtrinti šildančiais, eterinių aliejų (eukalipto, mentolo, kamparo) turinčiais tepalais, atlikti inhaliacijas. Tai padėtų sumažinti skausmą, pagerintų vidaus organų kraujotaką, mažintų gleivinių paburkimą, dirglumą, palengvintų kosulį ir kvėpavimą.

Tėveliai turėtų nepamiršti, kad susirgusį mažą vaiką visada reikėtų parodyti gydytojui, nevesti į ikimokyklinę ugdymo įstaigą.

Virusinių kvėpavimo ligų galima išvengti:

– venkite kontakto su sergančiais. Jei serga suaugęs namiškis, o namie yra vaikų, būtinai nešiokite kaukes. Jei yra sąlygos, ligoniui skirti atskirą kambarį.

–  dažnai plaukite rankas ir patalpų liečiamus paviršius.

–  nuolat vėdinkite patalpas.

–  šiltai, tinkamai renkitės, neperšalkite.

– grūdinkitės, sportuokite – tai didina organizmo sugebėjimą prisitaikyti prie nepalankių aplinkos sąlygų, stiprina imunitetą.

 

Sveikatos priežiūros specialistė-dietistė T. Zvicevičienė
2018-01-25

Skip to content